Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Diş İpinin Faydaları ve Doğru Kullanımı

Diş İpinin Faydaları ve Doğru Kullanımı

Diş İpi Nedir?

Diş ipi, eczanelerde ve marketlerde rahatlıkla bulunabilen bir kişisel bakım ürünüdür. Diş fırçası dişlerin arasındaki yüzeylere ulaşamadığı için diş ipine ihtiyaç duyulur. Diş iplerinin yerine normal ip kullanmak doğru değildir. Normal ipler diş araları için kalındır ve girerken zorlanmaları nedeniyle genellikle diş eti kanamalarına yol açarlar.

 

Diş İpi Nasıl Kullanılır?

-> Yaklaşık 30-40 cm diş ipi koparılır.

-> Koparılan ipin uçları orta parmaklara sarılır. Arada 4-5 cm kalıncaya kadar sarmaya devam edilmelidir.

-> Orta parmaklara sıkıca sarılan ip işaret ve baş parmakları ile iki taraftan tutularak gerginleştirilir.

-> Gerginleştirilen ip dişlerin arasına dikkatlice sokulur.

-> Diş diplerine kadar getirilen ipin diş etine zarar vermemesi için gerekli özen gösterilir.

-> Diş ipinin girdiği aranın her iki tarafındaki diş yüzeyinin de diş ipi ile sıyrılması gerekir.

-> Bir dişten diğerine geçildiğinde diş ipinin kullanılmamış bir bölümünü kullanmak gerekir. Bunu kolayca yapabilmek için baştan orta parmakların birine ipi fazla dolamak kolaylık sağlar. Böylece her geçişte fazla olandan az olana doğru sarılarak temiz bölge kullanılabilir.

 

Diş İpi Çeşitleri

Diş ipleri naylon ve PTFE (tek filamanlı) olmak üzere ikiye ayrılırlar:

 

-> 1-) Naylon Diş İpleri: Naylon diş ipleri daha ucuz ve kalitesizdir. Naylon diş iplerinin mumlu ve mumsuz olan çeşitleri de vardır. Dişlerin arasındaki mesafe geniş değilse naylon diş ipleri konforlu olmayacaktır. Çünkü naylon dişlerinin özellikle mumsuz olanlarının dar diş aralıklarına girmesi çok zor olur. Zorlama esnasında sıklıkla ip kopar veya diş ipi aniden dişlerin arasından geçince diş etine zarar verir. Ancak diş aralığınız genişse ya da naylon diş ipi ile rahat ediyorsanız ekstra para vermenizin hiçbir anlamı yoktur. Çünkü naylon diş ipleri çok ucuzdur.

 

-> 2-) PTFE Diş İpleri: PTFE (tek filamanlı) diş ipleri naylon diş iplerine göre çok pahalı olsa da bir o kadar da konforludur. Naylon diş iplerine göre çok daha dayanıklıdır. En dar diş aralıklarına bile rahatlıkla girer. Daha yumuşak ve esnek olduğu için diş etini yaralama ihtimali de azdır. Ancak fiyatı naylon diş iplerinin birkaç katı olabilir. Bu noktada kişi diş yapısına göre seçimini yapmalıdır. Diş aralıkları dar olanların naylon diş iplerini tercih etmesi doğru değildir.

 

Diş İpi Ne Zaman Kullanılır?

Toplumumuzun büyük bölümü diş ipini sadece dişlerin arasında bir şey kaldığında kullanılıyor. Ancak diş ipinin günlük ağız bakımının bir parçası olması gerekir. En azından günde bir defa ve tercihen geceleri diş ipi ile ağız bakımı yapılmalıdır.

 

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
0 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 0,00 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz